En berättelse om Guds kärlek

  • By Christina
  • 9 november, 2020
  • Kommentarer inaktiverade för En berättelse om Guds kärlek

En son, förblindad av sitt djupa inre mörker, tar död på den som älskar honom mest, sin egen moder, då hon sover i sin säng, för att efter hennes död få ut sitt arv. Med sin moders blod på sina händer, skyndar han ut ur hennes rum och springer nedför trappan för att anmäla henne mördad av någon okänd. Springandes nedför trappan, faller han och slår sig. Då hör han blodet på sina händer säga: ”Min älskade son, gick det bra…”. Han brister i gråt och inser sin ondska. Han skyndar till köket och tar fram en kniv för att ta död på sig själv. Då hör han blodet på nytt säga: ”Nej, min älskade son, ta inte dö på mig en gång till…”.

Detta var en berättelse om Guds kärlek. Det spelar ingen roll hur mycket vi felar. Inget fel, ingen ondska, ingen synd, kommer någonsin få Gud att sluta älska oss. Och det är just detta, denna Guds kärlek, som tar bort vårt inre mörker, så att vi kan uppleva Guds kärlek, och älska honom tillbaka.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailby feather
Categories: Reflektioner