Morgon och kväll: Livets symbol

  • By Christina
  • 24 februari, 2020
  • Kommentarer inaktiverade för Morgon och kväll: Livets symbol

Att varje dag börjar med en morgon och slutar med en kväll är för trons öga en betydelsefull symbol om livet självt. Gud har av nåd låtit varje dag börja med en soluppgång och sluta med en solnedgång för att påminna oss om att livet här på jorden har en början och ett slut.

Denna övertygelse och medvetenhet hjälper var och en av oss att verkligen ta vara på varje dag, att leva i tro, umgås med Kristus i bön och dagligen göra goda gärningar, för denna dag är kanske min sista dag här på jorden. Frågan är, var eller snarare hur kommer då mitt tillstånd att vara imorgon? Med Kristus i ett himmelskt tillstånd i ljusets land för evigt? Tro, be och gör gott, för Kristus och hela himlen längtar efter oss!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailby feather
Categories: Reflektioner