Den gudomliga kärleken

  • By Christina
  • 24 februari, 2020
  • Kommentarer inaktiverade för Den gudomliga kärleken

När Kristus blev tillfrågad om det största budet, sade han att man först ska älska Gud och sedan sin medmänniska (Matt 22:37-39).

Att vi först ska älska Gud och sedan vår medmänniska beror på att vårt kärleksfulla liv med och i Gud lär oss hur vi ska älska vår medmänniska. När vi älskar Kristus, umgås med honom och låter hela vårt liv vara förbundet med honom i kärlek, då kommer vi naturligt att återspegla denna gudomliga kärlek i vår relation till vår medmänniska.

Har jag svårt att älska som jag borde, då kanske en lösning, en väg framåt, är att lägga ner ännu mer tid på att kärleksfullt umgås med Kristus i bön. Där, i den kärleksfulla bönen, i samtalet och umgänget med Kristus, kommer den gudomliga kärleken inte bara uppenbara sig för oss, utan också fylla hela vår person och låta oss lyftas uppåt på ett obeskrivligt sätt.

Älska medmänniskan genom den gudomliga kärleken som förvärvas av Kristus som älskar var och en på ett sätt som bäst förklaras när det upplevs.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailby feather
Categories: Reflektioner