Jungfru Maria – minnesdag

  • By Christina
  • 26 december, 2019
  • Kommentarer inaktiverade för Jungfru Maria – minnesdag

Den 26 december, alltså dagen efter Kristi födelse, firar kyrkan minnet av jungfru Maria. Vi tackar då henne för att hon var ödmjuk nog att låta Gud finna behag i och födas av henne. Detta visar många saker, men en sak är att jungfru Maria alltså står i relation till Kristus, vår Gud som hon födde. Alltså kan vi inte tänka oss jungfru Maria utan Kristus, och därför ser vi henne, i ikonen, omfamna Kristus. Att titta på jungfru Maria leder blicken till Kristus. Att fira minnet av jungfru Maria, och tacka henne, leder till lovprisning av Kristus vår Gud, som hon födde.

Ortodoxa som förstår sin Kyrkas tro och liv tappar inte fokus på Jesus Kristus när de tittar på Jungfru Maria eftersom ju mer vi tittar på Jungfru Maria desto mer fokuserar vi på Jesus Kristus. Ortodoxa älskar och vördar Jungfru Maria för att hon visar fram tydligare än någon annan vår tillbedjansvärda och kärleksfulla Gud, Herren Jesus Kristus!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailby feather