Jungfru Marias bebådelse (4:e söndagen)

  • By Christina
  • 24 november, 2019
  • Kommentarer inaktiverade för Jungfru Marias bebådelse (4:e söndagen)

Idag firar vi Jungfru Marias bebådelse (Luk 1:26-38). Bönerna för denna högtid sammanfattar allt väldigt fint:

Ärkeängeln Gabriel blev sänd till den välsignade bland kvinnor, Maria, för att bebåda henne om att hon ska bli havande: ”Den helige Anden ska komma över dig och den Högstes kraft ska vila i dig. Den som ska födas av dig är helig och hans namn ska vara Emanuel för han är Guds Son och människa samtidigt utan separation.”

Ängeln sade: ”Fadern har funnit behag i att du ska bli moder till hans enfödde. Du ska ta emot Anden och Sonen ska du föda utan samliv. Ur ditt sköte ska rättfärdighetens sol gå upp.”

Hesekiel kallade dig ”en förseglad dörr”, ty ingen annan än Kristus går in genom den. Skapelsens Herre gick in och ut utan att upplösa din förseglade jungfrudom.

”Lovad vare den gode som i sin överflödande barmhärtighet frälste sin avbild från slaveriet under synden och Satan. Han sände Gabriel till henne som skulle föda honom och så steg han ner, tog boning och vilade i henne på ett heligt sätt. Han förkroppsligades i hennes sköte eftersom han ville frälsa oss.”

Vad kan vi lära oss av allt detta?
Jo, väldigt många saker. Till skillnad från Sakarias tog Jungfru Maria emot ängeln Gabriels bebådelse i stark tro, hon accepterade Guds vilja i hennes liv med allt vad det innebar. Hon lät inte oron ta över om t.ex. vad folk skulle tro om hennes graviditet, eller hur hon skulle kunna ta hand om detta barn rättfärdigt. Utan hon litade på Gud fullt ut och på att Han hade kontroll.

Det vi främst kan lära oss av vår älskade mor jungfru Maria är att leva ett ödmjukt liv såsom hon levde. Hon tog emot budskapet i stor ödmjukhet. Hon skröt aldrig, eller försökte utnyttja sin position som ”Guds mor”. Hon levde ett enkelt liv där hon alltid tjänade sina medmänniskor utan att någonsin tänka på att hon själv skulle bli tjänad. Låt oss alltid försöka eftersträva hennes rena och rättfärdiga liv!

Må jungfru Marias förböner vara med oss alla!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailby feather