Nahire

  • By Christina
  • 21 april, 2019
  • Kommentarer inaktiverade för Nahire

Ikväll firar den Syrisk Ortodoxa Kyrkan högtiden ”Nahire” som på svenska betyder ”ljus”. Nahire firas för att vi ska stå förberedda. Vi är bjudna till festen (himmelriket) och vi väntar på brudgummen (Jesus) och Hans ankomst (domedagen).

Vår Herre Jesus talade alltid i liknelser och mysterier. Han sa ”Himmelriket är likt Jungfrurna. Dessa som tog sina lampor och gick ut för att möta brudgummen och bruden. De blev sömniga och somnade allihop. Det blev ett stort rop: Se brudgummen kommer! De visa gick in med honom och de dumma stannade utanför dörren med stor sorg och oändliga klagorop” (Matt 25:1-10).

Vi som troende är därför kallade till att vaka för att finna vår egen räddning och för att träda in till himmelriket med dem.

”Mina bröder låt oss på kvällen, morgonen, natten och dagen arbeta i Kristi vingård, så att när han kommer, den högste brudgummen, finner oss vakande och vi får glädjas med honom.” (Shimo)

Ha en välsignad början på stilla (syr. hasho) vecka!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailby feather