Vem är fängslad egentligen?

  • By Christina
  • 18 januari, 2019
  • Kommentarer inaktiverade för Vem är fängslad egentligen?

En gång besökte en ung man ett kloster. Det var första gången. Till en början tyckte han att det var en spännande upplevelse. Men efter ett tag i klostret fick han en jobbig tanke som sa: ”Varför fängslar munken sig i ett kloster och berövas friheten?” Tanken försvann inte. Därför gick han till en av munkarna i klostret och ställde frågan. Munken svarade:

”Vem säger att munken fängslar sig och berövas friheten? Utifrån munkens perspektiv är det världen som är ett fängelse och de världsliga människorna är fångar i den. Är det inte så att de världsliga människorna är bundna i världen? Är det inte så att de världsliga människor är som slavar under världens krav och önskningar? Om en människa inte vill leva som världen vill, då är hon plötsligt knäpp och annorlunda. Den världsliga människan är ständigt upptagen i världens bekymmer: jakten efter pengar, ära, lust, stridighet och mycket mer därtill. Finner den människan i världen någon vila? Och om människan i världen inte finner vila, hur kan hon då vara fri? Borde inte sann frihet innebära frihet från våra lidelser? Var är friheten som världen talar om? Nej, min son, världen är ett fängelse och du har ju inte ens tagit ställning ifall du vill bo i den. Du föddes in i den, trots att ingen frågade dig, och så lever du av den. Om du inte lever med eftertanke, då kommer du vara just en slav i världen. Men munken, min son, föddes som du men han insåg att världen är ett fängelse och därför lämnade han fängelset och fann den sanna friheten, vilan från alla lidelser, i ett kloster som är himlen på jorden. Se på dörren in till detta kloster, den står alltid öppen. Det är de som lever här inne, de som valt att komma hit frivilligt, som är fria, men de som bara lever i världen därute, utan någon sann eftertanke, det är de som är fängslade.”

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailby feather
Categories: Reflektioner