Citat ur Shimo

  • By Charbel
  • 9 januari, 2017
  • Kommentarer inaktiverade för Citat ur Shimo

Kungariket och prästerskapet är två källor från vilka ordningar och lagar flödar. Från kungariket jordiska lagar och från prästerskapet himmelska lagar och ordningar. Kungariket har sin auktoritet på jorden och prästerskapet har sin auktoritet på jorden och i himlen. Välsignad är han som vördade kungariket och som upphöjde prästerskapet. Härlig var Herrens röst som sa till Simon, apostlarnas ledare, gällande prästerskapet: ”Jag har gjort dig till ledare och gett i dina händer nycklarna till höjden och djupet för att du skall binda och lösa. Om du binder så binder jag och om du löser så löser jag. Och om du vädjar för syndarna så är din vädjan hörd”. (Shimo)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailby feather