Citat av Mor Ignatius av Antiokia

  • By Charbel
  • 17 november, 2016
  • Kommentarer inaktiverade för Citat av Mor Ignatius av Antiokia

”Jag uppmanar er alltså – inte jag utan Jesu Kristi kärlek att enbart bruka den kristna födan och avstå från främmande växter det vill säga villolära. De tycks förtroendevärda när de blandar ihop sig själva med Jesus Kristus. Det är som om de bjuder ett dödligt gift i honungsvin, som den okunnige gärna tar emot i skadlig njutning för att sedan dö. Akta er för sådana. Det gör ni om ni inte blir högfärdiga utan håller er orubbligt till Jesu Kristi Gud och till biskopen och apostlarnas föreskrifter. Den som är inne i altaret är ren, men den som är utanför altaret är inte ren. Det betyder: den som gör något utan biskopen och presbyteriet och diakonerna har inte rent samvete.”

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailby feather