Citat av Mor Makarios den store

  • By Charbel
  • 29 augusti, 2016
  • Kommentarer inaktiverade för Citat av Mor Makarios den store

”I bedrövelser och lidanden, uthållighet och tro finns löften dolda, härligheten och gåvan av det himmelska goda liksom frukten finns i säden som sås i jorden eller trädet som är satt i ruttet avfall och tränger igenom det otäcka och sedan visar upp sin härliga lövskrud och bär rik frukt. Om det inte tränger igenom det som är föraktat och förgängligt skulle det aldrig visa sin sköna och vackra skrud och bära rik frukt. Det är som aposteln säger: Vi måste gå igenom många lidanden för att komma in i Guds rike (Apg I4:22) och Herren säger: Genom att hålla ut skall ni vinna ert liv (Luk 21:19) och vidare: I världen får ni lida Joh 16:33)”

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailby feather