Tvivla inte, Gud är här!

  • By Christina
  • 23 april, 2016
  • Kommentarer inaktiverade för Tvivla inte, Gud är här!

Det berättas om en stark kvinna, stark i tron. Inget kunde rubba henne. Ingenting alls kunde skaka hennes tro på att Gud är här. När kristna gick till henne för att få råd, såg de henne alltid stark. Aldrig någonsin var hon svag. Aldrig någonsin såg de henne tvivla. Detta var ett underverk, menade man, eftersom hon hade upplevt det ena efter det andra. I en tidig ålder förlorade hon sin mor och far, och eftersom hon var den äldsta bland sina syskon, fick hon uppfostra dem, medan hon fortfarande var barnet själv. Men redan då sade hon: ”Tvivla inte, Gud är här.” Hon växte upp. Hon fick uppleva ett krig. Det sägs att hon blev tillfångatagen av fienden, men inte ens då fruktade eller tvivlade hon, utan hon sa till sina medfångar: ”Tvivla inte, Gud är här.” Att skriva om allt hon fick gå igenom, ja, det skulle behöva flera inlägg, men saken är klar; hon var stark, riktigt stark, och sa alltid: ”Tvivla inte, Gud är här.”

Det berättas att en vinterkväll, vid hennes äldre dagar, fick hon besök av en ung flicka som hade kommit till henne för att söka råd och vägledning. Hon välkomnades av den äldre troende kvinnan. De satte sig vid brasan för att hålla sig varma. Den unga flickan började gråta och berätta om allt som tyngde henne. Hon pratade länge och den äldre kvinnan tröstade henne genom att komma nära henne och hålla om hennes händer med sina båda händer. Tårarna rann ner för kinderna och blötgjorde såväl hennes händer som den äldre kvinnans. ”Jag är rädd, ensam, har det svårt, känner press, vill ibland inte leva, söker mening men finner den inte… jag är så svag…”, sa hon. Den äldre kvinnan svarade: ”Jag var rädd men han gjorde mig modig, jag hade det svårt men han förenklade det för mig, jag kände press men han bar den tunga bördan åt mig, jag ville inte leva men han gav mig kärlek till livet, jag tappade meningen men han visade mig den tydligt, jag är svag men han stärker mig.” Flickan sa: ”Vem är han?” Kvinnan svarade: ”Jesus Kristus…” Flickan frågade: ”Men vart är han!?” Kvinnan sa: ”Han står bakom dig…” Flickan tittade bakom sig med all hast, men såg inget, så hon vände sig mot kvinnan och sa: ”Han är inte där…” Kvinnan sa: ”Jo, visst är han där, men om du har tro ser du honom. Kom, låt mig hjälpa dig. Se in i mina ögon och säg mig vad du ser.” Flickan kom närmare och fäste en djup blick i kvinnans ögon, medan kvinnan tittade snett åt höger om den unga flickan. Och helt plötsligt rös flickan till, och sjönk ihop i en obeskrivlig frid och hon sa: ”Jag ser honom genom dina ögon. Gud är här…” Kvinnan svarade: ”Precis, han är här, tvivla inte, Gud är här, och i hela mitt liv har jag tittat på honom och därför aldrig fruktat, känt mig ensam, pressad eller hopplös… Tvivla inte, Gud är här.”

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailby feather