Den Syrisk-ortodoxa Kyrkans historia sammanfattad i en föreläsning på svenska!

  • By Eliane
  • 26 januari, 2016
  • Kommentarer inaktiverade för Den Syrisk-ortodoxa Kyrkans historia sammanfattad i en föreläsning på svenska!

Vill du närma dig en tvåtusenårig pärla som lever än idag? Den Syrisk-ortodoxa Kyrkans historia sammanfattad i en föreläsning på svenska!

Den Syrisk-ortodoxa Kyrkan är en dold pärla som har lyst upp och haft en enorm inverkan på hela världen med sin kristenhet. Historiker förklarar att denna kyrkas överlevnad var ingenting mindre än ett mirakel! Kyrkan har överlämnats obefläckad till oss idag men vi kan oftast inte hela historien bakom. Kyrkan har vi inte fått på en guldfat – den kämpade genom många förföljelser, lidanden, motgångar, prövningar osv.

Här kommer hela föreläsningen av prästen Abona Bassil Zakaria inspelad för dig som vill lära dig mer om Kyrkan som Herren Jesus Kristus har byggt!! Ta dig tid och lyssna – det är inte många gånger vi kan höra om hela Kyrkans historia på svenska.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailby feather