Citat av Mor Gregorios av Nyssa

  • By Charbel
  • 11 oktober, 2015
  • Kommentarer inaktiverade för Citat av Mor Gregorios av Nyssa

”Ja, ditt barn må ha lämnat dig, men han har gått till Herren Kristus. För dig har hans ögon slutits, men de har öppnat upp för det eviga ljuset: han har lämnat ditt bord, men delar nu bord med änglar. Växten har här ryckts upp med rötterna, men har i paradiset planterats. Han har, från det jordiska riket, förflyttats till det himmelska riket. Du ser det utbyte som skett. Är du ledsen för att du inte längre kan se skönheten i ditt barns ansikte? Du är ledsen för att du inte kan se själens verkliga skönhet med vilken han fröjdas i den himmelska festen. Sannerligen, hur vackert är inte det öga som fått skåda Gud! Sannerligen, hur söt är inte den mun som är prydd med gudomliga melodier!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailby feather